Nieurazowe obrzęki kończyn

Opuchnięta i obolała kończyna nie zawsze musi oznaczać urazową etiologię jej dolegliwości. Jeśli nie znamy powodu zmian w ruchomości i jej wyglądzie winniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny i czucie. Lekarz powinien także zebrać odpowiedni wywiad. Wiele chorób współistniejących może być przyczyną obrzęku. Najczęstszą przyczyną, zwłaszcza u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. W szczególności to zaburzenia odpływu żylnego objawiają się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne. 

Niewydolność serca jest jednym z najpowszechniejszych powodów obrzęku nóg u osób w zaawansowanym. Wielokroć ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego typu zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie. 

Ludzie starsi nierzadko mają nieprawidłowo działający system termoregulacji. W ich przypadku nawet krótkotrwała ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może powodować kłopoty z ich ukrwieniem i czuciem. 

Choroby nowotworowe również mogą stwarzać obrzęki kończyn. Specjalne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem. 

Zbytnie zbieranie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

Każda sytuacja niepowiązana z urazem, w której zauważymy ograniczoną ruchomość kończyny, jej obrzęk lub zaczerwienienie powinna wzbudzać nasz niepokój. Najprawdopodobniej powodem takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza by otrzymać skierowanie na nieodzowne badania. Źle funkcjonująca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to zaistnienie przykurczy i doprowadzi do jeszcze większej dysfunkcji. Długo nieleczone obrzęki wiążą się z dłuższym okresem powrotu do zdrowia oraz żmudną i męczącą rehabilitacją. Dlatego należy działać bezzwłocznie i zdecydowanie. Jedynie takie działanie pozwoli nam na rychły powrót to zdrowia.

https://krakow.bodymove.pl/wkladki-do-butow-sportowych-krakow/

Dodaj komentarz